1. Uluslararası Sağlık Teknolojisi Değerlendirme Birliği (HTAi) Kongresi bu yıl 17- 21 Haziran 2017 tarihinde Italya, Roma’da “Bir HTA Ekosistemine Doğru: Yerel İhtiyaçlardan Küresel Fırsatlara” teması ile toplanmıştır. Toplantının eş başkanlığını İtalya’dan Prof. Dr. Americo Cicchetti ile beraber Uluslararası Sağlık Teknolojileri Değerlendirme Birliği (HTAi)Yönetim Kurulu Üyesi ve ANHTA başkanı olan Doç. Dr. Rabia Kahveci yürütmüştür. Kongreye Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nden ANHTA ekibi olarak Doç. Dr. Rabia Kahveci dışında Doç. Dr. Tanju Tütüncü ve Doç. Dr. Yunus Nadi Yüksek katılmışlar ve başarılı bir şekilde hastanemizi temsil etmişlerdir.

Uluslararası Sağlık Teknolojisi Değerlendirme Birliği (HTAi), Sağlık Teknolojisi Değerlendirmesi’nin tanıtımını, tüm sektörlerde uygulanmasını ve kullanılmasını destekleyen 65 ülkeden ve 6 kıtadan üyelerle gelişen küresel bir yapıdır.   Ondördüncüsü yapılan Dünya Sağlık Teknolojileri Değerlendirme Birliği (HTAi) Kongresine 70 ülkeden toplam 1300 kişi katılmış olup, katılım oranı son yıllarda yapılan kongrelere göre oldukça yüksektir. Kongre 2 günlük çalıştayların olduğu programı ile toplam 5 gün sürmüştür. HTA alanında öncü kuruluşların katıldığı bu kongrede bir Türk doktorun eşbaşkanlık yapması hem ülkemiz hem de hastanemiz açısından gurur verici olmuştur.

Eş başkan Dr. Kahveci 2014 yılı Nisan ayında Carole Longson ve David Banta tarafından HTAi yönetim kuruluna aday olarak gösterilerek Amerika Birleşik Devletleri, Fransa, İtalya, Avustralya ve Kore’den de adayların olduğu seçimde en yüksek ikinci oyu alarak yönetimdeki üç koltuktan birine oturma hakkı kazanmış, 2017 yılında tekrar aday gösterilmiş ve Dr. Kahveci yönetim kuruluna tekrar seçilmiştir. Kongrenin açılışından kapanışına kadar aktif rol oynayan Dr. Kahveci, kongrenin açılış konuşmanı yapan  Avrupa İlaç Kurumu Başkanı Guido Rasi’ye konuşmanın ardından HTAi adına plaket vermiştir. Kongre sonunda ödül alan poster ve bildirileri açıklama onuru da verilen Dr. Kahveci pek çok panelde başarı ile görev almıştır.

Avrupa İlaç Kurumu Başkanı Guido Rasi açılış konuşması ardından HTAi adına Rabia Kahveci tarafından teşekkür plaketi verilirken

Kongreye Hastanemiz ANHTA ekibinden Doç. Dr. Tanju Tütüncü ve Doç. Dr Yunus Nadi Yüksek de katılmış ve başarı ile tamamlamışlardır. Dr. Tanju Tütüncü Healthcare Inequity In Asia Despite High Universal Health Coverage”  ile “How A Shared Management Of Home Infusion Can Control Expenditure”  oturumlarını oturum başkanı olarak başarı ile yönetmiştir. Ayrıca “Hastane Tabanlı Sağlık Teknolojileri Değerlendirme: 10 ülkeden deneyimler ve çıktılar” adlı panelde Laura Sampietro ve Janet Martin’in editörlüğünü yaptığı Hastane Tabanlı Sağlık Teknolojileri Değerlendirme(Hospital-Based Health Technology Assesment) adlı kitap’ta yer alan kitap bölümümüzün sözlü sunumunu yapmış ve taktir toplamıştır. Diğer ekip katılımcımız Doç. Dr Yunus Nadi Yüksek “D vitamininin Akılcı kullanımı” hakkında poster sunumu yapmıştır.  Ayrıca “Clinical practice guidelines, effectiveness and safety” oturumunu Brian Godman ile “Country-specific and regional HTA – Country Focus”  oturumunu Luciana Ballini ile beraber ve “Hospital Based HTA” oturumunu ise tek başına yürütmüştür.

 14. Dünya Sağlık Teknolojileri Değerlendirme Birliği Kongresine katılan Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi ANHTA ekip üyeleri

 

 

 

 

 

 

Kongredeki sunum ve panellerden görüntürler


Hastane Tabanlı Sağlık Teknolojileri Değerlendirme(Hospital-Based Health Technology Assesment) adlı kitap yazar ekibi romada biraraya geldi

Bu özel oturumlar dışında Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı TİKA‘nın desteklediği, başkanlığını Doç. Dr. Rabia Kahveci’nin yaptığı Avrasya STD Girişimi üyeleri olan Arnavutluk, Makedonya, Bosna-Hersek,  Karadağ, Tunus, Azerbaycan, Kazakistan, Kırgısistan  gibi ülkelerin yer aldığı her gün ikişer saat süren toplantılar yaparak bölgede STD gelişimi konusunda tartışmış, kongreden istifade edilen alanları paylaşmış ve gelecek için yol haritası üzerinde beyin fırtınası yapılmıştır.

 4. Avrasya HTA forumu katılımcıları

Sonuç olarak; 14. Dünya Sağlık Teknolojileri Değerlendirme Birliği(HTAi) Kongresi’nde değerli Hastane Yöneticimiz Prof. Dr. Nurullah Zengin’in emri ile kurulan ve ilk günden beri desteğini esirgemediği ANHTA ekibi önemli çalışmalara imza atmış ve kongre faaliyetlerini başarı ile yürütmüştür. ANEAH ve ANHTA ekibine kutlar ve başarılarının devamını dileriz.

  1. Dünya Sağlık Teknolojileri Değerlendirme Birliği Kongresi Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi ANHTA ekip üyelerinin kongredeki faaliyetleri
Tarih WORKSHOP
18.06.2017(Tüm Gün) Kanıt Oluşumundan Kılavuz Gelişimine: Bir HTA Tabanlı Karar Verme Ekosisteminin Oluşturulması
Katılımcılar Rabia Kahveci (Türkiye), Joseph Mathew (Hindistan), ’dan Paulo Picon (Brezilya), Andrés Pichon-Riviere (Arjantin), Sebastian Garcia Marti (Arjantin), Jani Mueller (Güney Afrika Cumhuriyeti),  Temirkhan Kulkhan (Kazakistan), Mouna Jameleddine (Tunus), Di Xue (Çin)
Tarih PANEL
19.06.2017 Avrasya ülkelerinin klinik klavuz ve HTA üzerine deneyimleri
Katılımcılar Rabia Kahveci (Türkiye), Elizabeta Zisovska (Makedonya),  Sinisa Stevic, Ahmed Novo (Bosna-Hersek), Mirela Cela, Sanja Simovic (Karadağ), Khaled Zghal(Tunus), Nabil Seyidov(Azerbeycan), Temirkhan Kulkhan (Kazakistan), Bermet Baryktabasova(Kırgısiztan)
20.06.2017 Hasta Güvenliği ve Fiyat Tabanlı Satın Alma
Katılımcılar Rabia Kahveci (Türkiye), Arnold Von Halteren (Hollanda), William Padula (Amerika), Jolanta Bilińska (Polonya), Elizabeta Zisovska (Makedonya)
20.06.2017 İlaçları Hastane Düzeyinde Entegre HTA Çerçevesinde Neden Değerlendirilmesi Gerekmektedir
Katılımcılar Rabia Kahveci (Türkiye), Marco Marchetti (İtalya), Rossella Di Bidino (İtalya) , Risto Roine (Finlandiya), Brent Fraser (Kanada)
Tarih OTURUM BAŞKANLIKLARI
19.06.2017 Daha Sürdürülebilir Sağlık Ekosistemi için Entegre bir HTA Çerçevesine Doğru: İlkeler ve Gelecek Yön
Katılımcılar Rabia Kahveci (Moderator); Alric Ruether (Moderator)

Wim Goettsch, Brian O’Rourke, Nguyen Khanh Phuong, Erik Norman, Ina Kopp

20.06.2017 Clinical practictice guidelines, effectiveness and safety.
Katılımcılar Yunus Nadi Yüksek (Moderator); Brian Godman (Moderator)
20.06.2017 Hospital Based HTA.
Katılımcılar Yunus Nadi Yüksek (Moderator)
20.06.2017 Country-specific and regional HTA – Country Focus
Katılımcılar Yunus Nadi Yüksek (Moderator); Luciana Ballini (Moderator)
20.06.2017 How A Shared Management Of Home Infusion Can Control Expenditure.
Katılımcılar Tanju Tütüncü (Moderator); Cyril Olivier(Moderator)
20.06.2017 Healthcare Inequity In Asia Despite High Universal Health Coverage.
Katılımcılar Tanju Tütüncü (Moderator)
Tarih SÖZLÜ SUNUM
20.06.2017 Hospital-Based HTA: Experiences and Outcomes From 10 Countries Across the Globe(Panel): Hospital-Based HTA in Turkey
Katılımcılar Tanju Tütüncü
Tarih  POSTER SUNUMU
20.06.2017 A Process for Rational Use of Vitamin D Testing in a Training
Katılımcılar Yunus Nadi Yüksek